CSS & Co Legal Services
CSS & Co Legal Services
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 55 05
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 81 75

İngiltere Vizesi Randevularında Biyometrik Bilgilerin Verilmesi

Güncelleme Tarihi: 2018-05-02

İngiltere Vize Başvuru Merkezine geçerli bir İngiltere vizesi başvurusu yapabilmek için başvuru sahiplerinin parmak izleri ile fotoğraftan oluşan biyometrik bilgilerini vermeleri gerekir.

biyometrik bilgiler

İngiltere vizesi başvuruları İngiltere Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla İngiltere Konsolosluğuna yapılabilmektedir. Yani başvuruları vize başvuru merkezleri kabul etmekte, başvuruların değerlendirilmesi ise İngiltere Konsolosluğunda yapılmaktadır. Tüm Türkiye’den yapılan başvuruların değerlendirmesini yapan konsolosluk birimi İstanbul’da bulunan İngiltere Başkonsolosluğudur.

İngiltere Vize Başvuru Merkezine İngiltere vizesi başvurusu yapabilmek için danışmanlarımız tarafından sağlanacak olan belge listesindeki belgelerin tamamlanıp, tercüme edilmesi gerekenlerin tercümesi yapılıp, ilgili başvuru formları İngilizce doldurulup, ilgili vize/başvuru ücreti ödemesi yapıldıktan sonra öncelikli veya hızlandırılmış servis gibi bir ihtiyaç varsa bunlarla ilgili işlemler tamamlandıktan sonra danışmanlarımızla irtibat halinde alınmış olacak randevunun gün ve saatinde başvuru dosyasının incelenmek üzere İngiliz Konsolosluğu’na gönderilmesini sağlamak için başvuru merkezine elden teslim edilmesi gerekir. İngiltere Vize Başvuru Merkezi, Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya illerinde bulunmaktadır. Bu illerde yaşayan kişiler vize başvurularını bulundukları şehirde yer alan başvuru merkezinden, diğer şehirlerde yaşayanlar ise en yakında bulunan merkezden yapabileceklerdir.

Randevu alınan vize başvuru merkezine randevu gününde ve saatinde giderek vize başvurusu gerçekleştirilebilir. Geçerli bir vize başvurusu yapabilmek için başvuru yapılan vize için gerekli evrakların ve tercümelerinin bulunduğu bir başvuru dosyası ile birlikte biyometrik bilgilerin de verilmesi gerekmektedir.

Biyometrik bilgiler, başvuru sahibinden alınan parmak izleri ile yüzün yakın plandan çekildiği bir dijital fotoğraftan oluşmaktadır. Bu bilgileri yalnızca başvuru sahibi bizzat randevusuna katılarak verebileceği için vize başvurusunu başvuran kişinin yerine başka birinin yapabilmesi mümkün değildir.

Parmak izleri, vize başvuru merkezindeki sağ ve sol ellerin dört parmağı başta olmak üzere, daha sonradan da yine iki elin başparmaklarının aynı levha üstünde tutulmasıyla alınmaktadır. Bu işlemler için mürekkep kullanılmamaktadır.

Biyometrik fotoğraf ise İngiltere Vize Başvuru Merkezinde bulunan bir fotoğraf makinesi ile çekilen ve insan yüzünün tüm ayrıntılarını gösteren bir fotoğraf türüdür. Biyometrik fotoğraf çekilirken, yüzde gözlük, peçe, güneş gözlüğü vb. bir aksesuarlar olmamalıdır. Buna ilaveten başta şapka, örtü vs. de bulundurulmamalıdır. Başörtüsü, yalnızca geleneksel ya da dini bir amaçla takılıyorsa başörtülü fotoğraf çektirilebilir.

Fotoğraf çekilirken yüzde var olan yara izleri, kesikler vb. çehrede sabit bir iz gibi algılanabilecek olan geçici olan tüm yara ve benzerlerinin silinmiş ya da iyileşmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde parmak izleri alınırken de parmaklarda herhangi bir süsleme, kına, boya, geçici yara vb. olmamasına özen gösterilmelidir.

İngiltere'den Yapılan İngiltere Vizesi Başvurularında Biyometrik Bilgiler

Biyometrik bilgilerle ilgili son olarak belirtmemiz gereken bir husus daha bulunmaktadır ki; İngiltere vizesi başvurusu İngiltere’den yapılacaksa ya da vize uzatma başvurusu yapılacaksa fotoğraf ve parmak izlerine ek olarak başvuru sahibinin imzası da alınmaktadır. Ayrıca İngiltere’de biyometrik bilgilerin alınması herhangi bir İngiltere Vize Başvuru Merkezi bulunmadığı için belirlenmiş postanelerden verilebilmektedir. Ya da Öncelikli Servis (Premium Servis) ile başvuru yapılırsa öncelikli servis merkezlerinden veya Ekstra Öncelikli Servis (Super Premium Service) ile başvuru yapılırsa öncelikli servis merkezlerinde bulunan görevlilerden birinin gelip biyometrik bilgileri almasıyla da bu bilgiler verilebilmektedir.

Birleşik Krallık’tan yapılan başvurularda hangi postanelere ya da öncelikli servis merkezlerine gidilerek bu bilgilerin verilebileceğine dair bilgi almak üzere CSS Legal uzmanları ile irtibata geçilmesi yararlı olacaktır.

İngiltere’ye gitmek üzere yapılan vize başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması ve hassasiyet gösterilmesi gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması vize alabilmek için oldukça yarar sağlayacaktır. Türkiye ve Londra ofisleri bulunan firmamız, İngiltere Göçmenlik Hukuku alanında uzmanlaşmış kadrosu ile her iki ülkede yapacağınız tüm  vize başvurularında başvuru dosyasının incelenmesi, eksik olan hususlarda başvuru sahiplerine bilgi verilmesi, sorunların çözümü için yapılabileceklerin belirlenmesi noktasında danışmanlık hizmeti vermektedir. 

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanı olan danışmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.


Eklenme Tarihi: 2017-01-03
  • "İngiltere’ye Gitmeden Önce Uyulacak Prosedürler / İngiltere Vizesi Randevularında Biyometrik Bilgilerin Verilmesi" sayfası 1261 defa okundu