CSS & Co Legal Services
CSS & Co Legal Services
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 55 05
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 81 75

İngiltere Vizesi Başvuru Prosedürü

Güncelleme Tarihi: 2018-04-04

Birleşik Krallık’a herhangi bir amaçla gitmek üzere yapılacak olan İngiltere vizesi başvurularında İngiltere vize ve göçmenlik yönetmeliklerince belirlenmiş başvuru prosedürüne uygun bir başvuru yapılmalıdır.

vize prosedürü

İngiltere’ye hangi amaçla gidilecek olursa olsun diplomatik pasaport sahipleri hariç İngiltere vizesi alınması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri ise yalnızca 180 gün içerisinde 90 gün vize almaksızın İngiltere’de bulunabileceklerdir. Yani AB üyesi olan pek çok ülkenin dâhil olduğu Schengen vizesine İngiltere dâhil bulunmamaktadır ve diplomatik pasaport sahipleri hariç herkesin ülkeye giriş yapabilmek için vize alması gerekmektedir. Dolayısıyla Schengen vizesi almaksızın kısa süre ile Avrupa’da bulunabilen yeşil pasaport sahiplerinin de kısa süreli seyahatleri için dahi mutlaka vize almaları gerekir.

Diplomatik pasaport sahipleri dışındaki kişilerin İngiltere’ye herhangi bir amaçla gitmek üzere yapacakları İngiltere vizesi başvurularında İngiltere vize ve göçmenlik kanun ve yönetmeliklerince belirlenmiş başvuru prosedürüne uygun bir başvuru yapmaları gerekir. Aksi bir durumda vize reddi ile karşılaşılabilir.

Herhangi bir sebeple İngiltere'ye gitmek üzere İngiltere vizesine başvurmak isteyen kişilerin başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Pasaportu bulunmayan kişiler İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak bir pasaport çıkartabilir ve bunun ardından vize başvuru işlemlerine başlayabilir.

Başvuru işlemlerine başlamak için ilk önce başvuru yapılacak İngiltere vizesi türünün belirlenmesi gerektiğine de dikkat edilmelidir. Hangi vize türüne başvuru yapılacağını belirlemek ise vize başvurularının en kritik adımlarındandır. Unutulmamalıdır ki; yanlış vize türüne başvurulması halinde, çoğunlukla vize reddi ile karşılaşılmaktadır. Bu durum da hem maddi kayba yol açacak hem de bir sonraki başvuru için olumsuz biri intiba oluşmasına neden olacaktır. Birçok zarara uğramamak adına daha en başından CSS Legal uzmanları ile görüşerek başvurunuzu firmamızla gerçekleştirmek oldukça yarar sağlayacaktır.

İngiltere vizesi başvurusunun hazırlığı esnasında başvurulacak vize türüne ve başvuru sahibinin koşullarına göre değişkenlik gösteren çeşitli evrakların toparlanması ve başvuru dosyasının hazırlanması gerekir. Başvuru dosyasında başvuru sahibinin maddi durumu, eğitim bilgileri, kalacağı yer, uçak biletleri, İngiltere'ye gidiş amacını gösteren belgeler vb. evrakların olması gerekmektedir.  Başvurusunu CSS & Co Legal Services ile yapan başvuru sahiplerine bir evrak listesi uzmanlarımız tarafından sağlanacaktır. Eğer ki belgeler temin edildikten sonra uzmanlarımız kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için eksiklik olduğunu tespit ederse başvuran kişilerden ekstra belgeler istenecektir. Evrakların tamamlanmasının ardından belgelerin tercümeleri yaptırılarak başvuru dosyasının son şeklini alması sağlanır.

 Başvuru dosyasının hazırlanmasının ardından başvuru formunun doldurulması ve sonrasında İngiltere Vize Başvuru Merkezinden uygun gün ve saatte randevu alınması gerekir. Başvuru formu, oldukça dikkatli doldurulması gereken ve İngilizce olan bir formdur. Formu dolduran kişinin iyi derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Çünkü doldurulurken yapılacak bir hata sonucu oluşabilecek yanlış anlaşılmalar vize başvurularının reddedilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle özellikle İngilizce seviyesi çok iyi olmayan ve İngiltere göçmenlik hukuku terminolojisine hâkim olmayan kişilerin yapacakları İngiltere vizesi başvurularında CSS Legal danışmanlığı almaları vize reddi almamaları için yararlı olacaktır.

Başvuru dosyasının tamamlanması ve başvuru formunun doldurulmasının ardından başvuru sahibinin uygun gün ve saatte İngiltere Vize Başvuru Merkezinden randevu alarak, randevu gününde ve saatinde ilgili başvuru merkezinde şahsen bulunması gerekir. Çünkü başvuru merkezinde başvuru dosyasının yanında başvuru sahibinin biyometrik bilgilerini de vermeleri gerekir. Biyometrik bilgiler, başvuru sahibinin parmak izleri ile fotoğraflarından oluşmaktadır. Bu bilgileri vermeksizin geçerli bir başvuru yapılamaz. O nedenle kişinin mutlaka randevusuna katılarak bu bilgileri vermesi gerekir. Dolayısıyla bir başkası başvuru sahibinin yerine randevuya giderek vize başvurusunu gerçekleştiremeyecektir.

İngiltere vizesi başvurularının oldukça karmaşık olduğu bu vizeye başvuru yapacak olan başvuru sahiplerince bilinmelidir. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Bu nedenle bu başvurularda olumlu sonuç alabilmek için eksiksiz ve hatasız bir dosya ile başvuru yapmak çeşitli kayıplara uğramamak adına oldukça önem taşır. Titizlikle hazırlanmış bir dosya ile başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçebilirler.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.


Eklenme Tarihi: 2017-01-02
  • "İngiltere’ye Gitmeden Önce Uyulacak Prosedürler / İngiltere Vizesi Başvuru Prosedürü" sayfası 2541 defa okundu